Každý ve svém životě touží po různých věcech, každý má jiné sny. Co je však snem každého z nás, tak je své vlastní bydlení. Většina z nás nevydělává miliony, aby si mohla dovolit koupit dům stejně rychle, jako se kupují rohlíky v supermarketu. Je třeba si vzít na dům úvěr, který ještě donedávna mohl získat takřka každý. Nyní to však tak jednoduché není. Určitě jste zaregistrovali, že se do všeho vložila Česká národní banka, která se rozhodla zpřísnit podmínky všem žadatelům u hypoteční úvěr. K tomu všemu se ještě zvýšily hypoteční sazby. Otázkou však je, jestli nás to zastrašilo či nikoliv.
Říká se, že na hypotéku si sáhne jenom ten, kdo spadá do vyšší třídy – tudíž ten, kdo měsíc co měsíc vydělává zhruba padesát tisíc čistého. Jenže podle všeho by nám k takové hypotéce postačil jenom průměrný plat a to, že nejsme nijak zadlužení, že nikde nic nesplácíme.
Ať už je to, jak chce, to, že se zvyšují úrokové hypoteční sazby, je holý fakt. Kupodivu však zájem o hypotéky neklesá.
Zvyšování nemá vliv na žadatele
Zatím se lidé drží toho názoru, že ještě může být hůř, proto využívají hypoték, i když se úrokové sazby pomalu zvyšují. Lidé zkrátka nechtějí čekat, až se úrokové sazby ještě zvýší a až se podmínky pro žádost o hypotéku ještě zpřísní.
Pokud bychom měli být konkrétní, průměrná úroková sazba hypoték se zvýšila za poslední měsíc o pět setin procentního bodu, tudíž se dostala na hodnotu 2,15 procenta.
U kterých bank hypotéky zdražily?
Pokud nyní hypotéku zvažujete, možná byste měli vědět, v jakých bankách se hypotéka zdražila. Vyvarovat byste se měli České spořitelně, která hypotéky zdražila výrazně, dále taky Komerční bance nebo bance Raiffeisenbank. Taky se vyvarujte Hypoteční bance, která je v porovnání s těmito zdražujícími bankami to největší zlo.
Tyto údaje vyplývají z průzkumu ukazatele Fincentrum Hypoindex.