Zejména jedinci, kteří se pyšní silnou stránkou „intelektuální” mají tendenci nad vším neustále přemýšlet místo toho, aby nechali věci jen tak plynout, pokud je navíc už nemohou ovlivnit. Zpravidla se přemýšlí nad nejrůznějšími problémy, kterých máme všichni habaděj. Mnohé však nejsou tak velké, abychom nad nimi přemýšleli tak moc, že nám to bude komplikovat život. Pokud však trpíte takzvaným nadměrným přemýšlením, velmi často si tím pádem život komplikujete sami.
Netrpíte overthinkingem?
Přemýšlet nad věcmi je správné, ale přílišné přemýšlení rozhodně škodí. Pokud nad něčím přemýšlíte až příliš často nebo příliš dlouho, ponořujete se do minulosti a přemýšlíte nad tím, co by se změnilo, kdybyste konali jinak, případně kdybyste se jinak zachovali, tím víc se stáváte paralyzovaní a zmocňují se vás obavy. A to není dobré ani v osobním životě, ani v podnikání.
Proto pozorujte na sobě znaky nadměrného přemýšlení a pokud k tomu dojde, snažte se s tímto problémem zatočit dřív, než to napáchá řadu dalších škod.
Jaké jsou znaky nadměrného přemýšlení?
Jak poznat, že trpíte nadměrným přemýšlením? Kupříkladu zůstáváte neustále v minulosti. Neustále si v hlavě přemítáte své vlastní chyby. Fixujete se na věci, které nedokážete ovlivnit nebo kontrolovat. Jste z toho psychicky vyčerpaní. Představujete si ten nejhorší scénář, což ve vás vyvolává řadu negativních myšlenek. A tím pádem jste také neschopní myslet na cokoliv jiného.
Jak zastavit nadměrnému přemýšlení?
Naštěstí nemluvíme o problému, který by nebyl „léčitelný”. Nadměrného přemýšlení se můžete snadno zbavit, a to například tím, že si najdete rozptýlení. Věnujte se činnostem, které vás baví, při kterých začínáte dělat něco nového a co zaměstnává váš mozek. Případně se snažte meditovat. Meditace přináší nejen psychologické, ale nakonec také duchovní a fyziologické výhody.
Pomáhá také připomínka našich úspěchů nebo toho, že se na věc začneme dívat trochu jinak – utišíme a utřídíme si tím myšlenky.