Nouze o byty pokračuje. Pokud sháníte byt, v němž budete chtít minimálně rok, budete hodně dlouho hledat, než naleznete byt s nízkým nájemným v přijatelném, obyvatelném stavu. Bohužel mnohé byty se dnes pronajímají krátkodobě, což je hlavní problém aktuálního trhu s nemovitostmi. Lidé, konkrétně tedy majitelé bytů, totiž zatoužili po vyšších ziscích, což je vede k nabídce krátkodobého pronájmu, který je skutečně synonymem pro vyšší zisky. A lidé toužící po stabilním bydlení mají najednou problém.
V současné době se ceny nájmů zvedají do obrovských rozměrů. To ostatně potvrdí všichni ti, kteří v nájmu bydlí. Bohužel nikdo si nepomyslel, že nyní při současné krizi o bydlení, se budou pronajímatelé uchylovat ke krátkodobým pronájmům a udělají se svých nájemníků přelétavé holuby, kteří budou muset co pár měsíců hledat nové bydlení.
Z aktuálních průzkumů navíc vyplývá, že výnosnost není ani přelomová. Jedná se zhruba deset procent.
Byznys, který se nevyplácí
Mnozí pronajímatelé vidí jen vidinu velkého zisku, jenže Česká asociace pronajímatelů a ubytovatelů upozorňuje na to, že ne vždy se tento byznys vyplatí. Není to totiž jen o vyšších výnosech, ale krátkodobý pronájem s sebou nese také řadu překážek, a to konkrétně složitou administrativu, na kterou ne každý má čas a nervy.
Je však třeba říct, že jelikož se lidé potýkají s obrovskými náklady na bydlení a výše nájmů jsou na svém maximu, do jisté míry současná situace krátkodobým pronájmům nahrává do karet.
Krátkodobý pronájem v Praze u hrstky bytů
Většinou se krátkodobý pronájem využívá proto, aby se udrželo vlastní bydlení, které je také velice nákladné. Je však třeba říct, že i když jsou krátkodobé pronájmy poměrně velkým trendem, v Praze se do nich pouští jen zhruba osmnáct tisíc bytů, ovšem jen třetina se na krátkou dobu pronajímá dlouhodobě. Většina bytů se pronajímá jen příležitostně.