Rozhodli jste se požádat si o úvěr bance? Měli byste i k bankovním úvěrům přistupovat s velkou opatrnostní. Lidé si myslí, že bankovní úvěry jsou v současné době důvěryhodnější než nebankovní úvěry, o nichž se domnívají, že jsou podvodné, ale i banky z nás mohou vymámit více peněz, než kolik máme skutečně dát. Pojďte se proto seznámit s nejčastějšími triky, díky nimž bance dáme více peněž, než musíme.
Všude se lidé zajímají o nebankovní úvěry, ale zapomíná se na bankovní půjčky, které taky nejsou zrovna svaté a ne vždycky výhodné. Negativní podtext by rozhodně měl být i u textů o bankovních úvěrech, protože i banky z nás chtějí často vymámit víc, než jak je běžné.
Obecně platí, že k i k bankovním půjčkám by se mělo přistupovat s chladnou hlavou a s pozorným myšlením. Samozřejmě se vyplatí vědět, jaké konkrétní triky banky na nás zkouší vytasit, aby z nás vymámili víc peněz.
Rozlišujte úroky a RPSN
Každý člověk, který chce zažádat o bankovní úvěr, si musí uvědomit, co je to úrok a co je to RPSN. Úrok a RPSN rozhodně není totéž. Pokud hovoříme o RPSN, hovoříme o hlavním údaji, který se musí sledovat, pokud srovnáváte či porovnáváte nabídky. RPSN nezahrnuje všechny náklady spojené s půjčkou. Úroky jsou zase to navíc, co člověk zaplatí za půjčku.
Buďte proto pozorní a vždy se informujte.
Zrádná spojení jako zkáza klientů
Pokud budete číst smlouvu nebo poslouchat nabídku poskytovatele bankovního úvěru, doporučujeme vám být pozorní a pořádně naslouchat. Dejte si pozor hlavně na zrádná spojení, jako je spojení “až” a “do”. Spojení se mohou vyskytnout jak v monologu poskytovatele bankovní půjčky, tak může být dostatek těchto spojení i ve smlouvě, kterou podepisujete. Doporučujeme tedy pořádně číst, ať poznáte, jaká bankovní půjčka je opravdu fér. Ne všechny bankovní půjčky jsou férové, být férový dnes není automatické.
Nebojte se ptát se. Ne nadarmo se říká, že ten, kdo se ptá, je hlupákem pět minut, ale ten, kdo se neptá, je za hlupáka celý život.